AIKIDO DLA DZIECI

PRZEZNACZONE DLA DZIECI W WIEKU OD 6 DO  11 LAT

Treningi dla dzieci są połączeniem elementów aikido z zabawą. Dzieci są przydzielane do odpowiednich grup w zależności od wieku i stopnia zaawansowania, a treningi w tych grupach są zróżnicowane – im starsze dzieci, tym więcej elementów technicznych. W grupach „młodszych” elementy te są raczej przerywnikiem zabaw i ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Aikido jest japońską sztuką samoobrony wolną od agresji. Nie ma tu kopnięć czy uderzeń (bywają jedynie markowane przez „atakującego”), a techniki obronne, które ćwiczy się w aikido, polegają na wykonywaniu dźwigni i bezpiecznych rzutów.

Dla kogo przeznaczone są zajęcia ?

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich dzieci, niezależnie od stopnia sprawności fizycznej, siły, kondycji. Wymagana jest jedynie zdolność do skupienia uwagi na ćwiczeniach i umiejętność podporządkowania się poleceniom instruktora – stąd dolna granica wieku dzieci (6 lat). W treningu z dzieckiem może uczestniczyć rodzic, co jest korzystne zwłaszcza w przypadku dzieci nieśmiałych i najmłodszych.

Co dają dzieciom nasze zajęcia?

  1. Ćwiczenie technik aikido świetnie rozwija zmysł równowagi i koordynację ruchów, której często dzieci jeszcze nie mają. Duży nacisk kładzie się na naukę bezpiecznych padów, niezbędnych w ćwiczeniu aikido na bardziej zaawansowanym poziomie, zdobycie tej umiejętności często przydaje się też poza matą (chociażby przerwa w szkole...).
  2. Podczas treningów wykonuje się też ćwiczenia siłowe, ale zazwyczaj w formie zabawy – są one możliwe do wykonania przez każde dziecko i bardzo lubiane. Ćwiczy się na boso, co pomaga przeciwdziałać płaskostopiu. Zajęcia pozwalają też zwyczajnie „wyżyć się” i wybiegać dzieciom, mającym na co dzień mało ruchu.
  3. Trening aikido uczy dzieci bezpiecznego i koleżeńskiego przebywania w grupie. Podczas ćwiczeń przykłada się dużą wagę do dbałości o partnera, na którym wykonuje się technikę i do bezpiecznego poruszania się w otoczeniu innych ćwiczących. Techniki aikido ćwiczy się w parach – konieczność znalezienia sobie partnera uczy dzieci przełamywania nieśmiałości i wyobcowania.

Aikido nie jest sportem, nie ma konieczności osiągania wyników, elementy rywalizacji są ograniczone do minimum, a nacisk kładzie się na współpracę dzieci w grupie. Dzieci nabywają pewność siebie i naprawdę dobrze się bawią.

Jak wyglądają nasze zajęcia?

Treningi dla dzieci są połączeniem elementów aikido z zabawą. Dzieci są przydzielane do odpowiednich grup w zależności od wieku i stopnia zaawansowania, a treningi w tych grupach są zróżnicowane – im starsze dzieci, tym więcej elementów technicznych. W grupach „młodszych” elementy te są raczej przerywnikiem zabaw i ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Jaki jest koszt zajęć ?

  1. KOSZT ZAJĘĆ - udział w zajęciach kosztuje 100,00 zł /mc . Udział w pierwszych zajęciach na próbę jest bezpłatny.
  2. CZAS TRWANIA - zajęcia trwają 45 min
  3. MIEJSCE PROWADZENIA ZAJĘĆ - Sala akrobatyczna OSiR ul. Hallera 19a w Starogardzie Gdańskim <pokaż na mapie>

Godziny zajęć

Zajęcia wznawiamy od 11 grudnia 2023 r.
Zajęcia odbywają się w grupach kilkunastoosobowych, na sali akrobatycznej OSiR ul Hallera 19a (dawne Agro) w Starogardzie Gdańskim, wg podziału wiekowego:

GRUPAWIEK DZIEŃ GODZINA
GRUPA I6-11 latPoniedziałek18:00 - 18:45
GRUPA II12-16 latPiątek18:30 - 19:15
GRUPA IIIdorośliWtorek

18:30 - 19:30
Dzięki treningowi odbywającemu się w miłej i pogodnej atmosferze dziecko nie nabywa złych, agresywnych nawyków. Uczy się w zamian panowania nad własnymi odruchami, koordynacji ruchów, synchronizacji i swobody w ćwiczeniach z partnerem oraz przewidywania skutków działania własnego i innych. Metoda treningowa aikido przy wielkiej dbałości o psychikę dziecka nie pozostawia również w tyle jego rozwoju fizycznego. Uwzględnia ona właściwości korektywne i kompensujące wielu ćwiczeń stosowanych na zajęciach.Doskonale sprawdza się w aikido przysłowie “w zdrowym ciele zdrowy duch”, gdyż zaniedbywanie rozwoju fizycznego dziecka może być powodem degradacji cech psychicznych.

Aikido jest jedną ze sztuk budo, w której szczególny nacisk kładzie się na nie agresywne zachowanie, a obrona w sytuacji koniecznej zawiera strategię naturalnego wykorzystania ataku przeciwnika i obrócenia go przeciwko niemu.